Blog

Grzyb czy pleśń?

lis 30, 2020

Zanim podejmiemy walkę z pleśnią i grzybem, należy poprawnie zlokalizować źródło tego zjawiska i dobrze je ocenić. Wówczas gdy ściana jest zagrzybiona, najbardziej optymalnym wyborem w tej sytuacji będzie skorzystanie z usług specjalistów. Nasza firma posiada w swojej ofercie Odgrzybianie budynków i ścian Olsztyn. W przypadku pleśni problem jest mniej skomplikowany i takie zjawisko możemy zwalczyć samemu domowymi sposobami. W dalszej części artykułu dowiesz się, w jaki sposób usunąć pleśń, środkami dostępnymi w Twoim domu.

 

W jaki sposób odróżnić grzyba od pleśni na ścianie?

Te dwie zjawiska łączy wspólna przyczyna. Grzyby i pleśnie powstają w związku z podwyższonym poziomem wilgoci w pomieszczeniu, dlatego tak często pojawia się on w piwnicy. Pleśń o tyle dobrze, że nie wnika on wewnątrz ściany, trzyma się zewnętrznej powierzchni materiału. Dzięki czemu nie przynosi takich skutków, w związku z czym nie niszczy powierzchni ściany czy innego materiału. Pleśń pojawia się na ścianie i przybiera postać małych plan w różnych kolorach. Natomiast grzyb przynosi większe spustoszenie dla budynku. Ten organizm tlenowy potrafi wniknąć wgłąb materiału, takiego jak: drewno, ściany, a nawet betonu. Skutkiem tego jest degradacja tych materiałów oraz większy problem z jego eksmisją.

 

Jak powstaje grzyb i pleśń w budynku

Główną przyczyną w postaniu tego zjawiska jest wynikiem źle przystosowanego pomieszczenia. Wysoki poziom zawilgocenia jest pożywką dla tych organizmów tlenowych. A ona powstaje, najczęściej prez złą wentylację pomieszczenia.  Częstą genezą tych problemów są nieszczelne okna, uszkodzenia w dachu lub źle wykonana izolacja cieplna w ścianie. Dlatego tak ważną czynnością jest kontrola odpowiedniego poziomu wilgoci oraz zadbanie o prawidłową cyrkulację powietrza w domu. W przypadku różnych nieszczelności należy wykonać generalny remont.

 

Szkodliwość i skutki grzybów i pleśni

Wspominaliśmy już na początku tego artykułu, że zjawiska te psują estetykę pomieszczenia oraz potrafią wyrządzić szkody w pomieszczeniu. Poza tym wyrządzają one jeszcze większe szkody. Mianowicie przebywanie w takich zawilgoconych i zagrzybionych pomieszczeniach może prowadzić do problemów zdrowotnych. I tu ponosimy największy koszt, jeśli go nie usuniemy. Bo przecież to zdrowie jest najcenniejsze.

Skutki zdrowotne przebywania w zagrzybionych i zawilgoconych pomieszczeniach to:

  • choroby dróg oddechowych
  • różne alergie
  • przemęczenie organizmu
  • podrażnienia oczu
  • bóle mięśni i stawów

 

Jak zwalczyć pleśń domowymi sposobami?

Pleśni, można pozbyć się w 100% produktami dostępnymi w domu. Na początku trzeba go dokładnie zlokalizować i znaleźć przyczynę jego powstania. Jeśli nie wyeliminujemy jego genezy, problem z pleśnią powróci. Dlatego jest to podstawowa czynność w celu pozbycia się go raz na zawsze. Usuwanie pleśni z pomieszczenia polega na pozbyciu się jego z powierzchni np. ściany. Przed odpowiednie środki chemiczne możemy, tego dokonać. Zalecamy, zastosowanie do tej operacji chloru w proszku. Najlepiej będzie, jak rozrobimy go z wodą w odpowiedniej proporcji i przelejemy do dozownika. Następnie tak przygotowany preparat należy rozpylić w miejsce pleśni i odczekać kilka minut. Ostatnim etapem w walce z pleśnią jest wytarcie ściany suchą ściereczką.

2.3/5 - (114 votes)